Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
For all those with a taste for clean-lined design: this graphic side table in a set of 2 takes minimalist design to the extreme and garnishes it with cool aesthetics. A table top made of black glass rests on a black, finely drawn triangular frame with slender metal struts. A modern and cleverly designed composition that appears light-footed and filigree in spite of its striking look. The two tables can be rearranged again and again, as a single unit or in a set, making them mobile throughout the home
whether as a bedside table, sofa table or small hallway table. The coffee tables also look good pushed together. In any case, an enrichment for every minimalist modern interior.
- Golden side tables made of metal in a set of 2
- Their triangular shape makes the glass tables eye-catchers
- The tables can be used flexibly, whether individually or together
- The dark-coloured glass top stands out because it is easy to clean
- The side tables are supplied ready-assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 51 cm |
| Width | 47 cm |
| Depth | 43.5 cm |
| Weight | 7 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Assembled, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Tabletop: Glass Colored, 5 mm Thickness of panel, 10 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, Knocked-down |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Wire |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | April, September |
Reviews
Log in