Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Sheepskins, a fireplace and a stylish wing-back chair - that's how cosy and modern the chalet style is today. Small pieces of furniture and accessories made of wood are a must. Like this little table, which with its rustic, organically grown forms is a declaration of love for nature.
- A solid wood table to accompany your sofa and the like - almost as if created by nature itself - each table is unique.
- A cool contrast to modern furnishings, smooth surfaces and geometric shapes.
- Anyone who likes the natural style of furnishing will love this side table with its annual rings and natural structures.
- Like all types of wood, this teak wood lives on and becomes even more beautiful over time.
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 40 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 12 kg |
| Volume (packed) | 0,14 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Assembled, Each piece unique, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Teak Solid wood Lacquered, 35 kg Max. load-carrying capacity, Each peace unique, Assembled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2018-2 |
| Series: | Tree |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Nature | |
| Marketing calendar: | January |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in