Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The round side table in black with an imitation stone top by KARE is a modern piece of designer furniture that will add a stylish touch to any room. The easy-care cultured marble top is robust and resistant, while the high-quality polished stainless steel table base in the shape of a cone creates an elegant look. With its compact size of 53 x 50 x 50 centimetres, the table is perfect as a nightstand in the bedroom or as a stylish element in the living room or hallway.
- Round side table in black with an imitation stone top, 53 x 50 x 50 cm (H/W/D)
- Easier to care for than natural stone, the top is made of cultured marble, a composite of pulverised marble and resin
- Modern designer furniture by KARE for the living room, hallway and as a nightstand in the bedroom
- The high-quality base is made of polished stainless steel in a cone shape
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 53 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 7.9 kg |
| Volume (packed) | 0,40 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Frame: Stainless steel polished, Foot/Base: Stainless steel polished,, 30 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Rita |
| Specials: | In stock, Price cut, US-Fit |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
Reviews
Log in