Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A touch of the Arabian Nights in a modern guise: this side table combines oriental ornamentation with contemporary design. The finely textured surface is reminiscent of traditional metal art and brings artistic details into play - perfect for making a stylish statement. Whether next to your favorite armchair as a shelf for books and drinks or combined with other tables in a mix-and-match look: this gem brings character to any interior. Particularly effective in combination with warm colors, velvet textiles or golden accessories. A table that is not only functional, but also a real highlight for lovers of special accents.
- Small side table made of solid wood in oriental style, 45 x 40 x 40 centimeters (H/W/D)
- The round table top impresses with a mix of natural wood and artistic textures
- An expressive accent table that exudes handcrafted flair and adds character to any interior
- Filigree legs made of robust steel in plain black lend a light look
- Can be used flexibly as a stylish coffee table, compact storage unit for the hallway or stylish bedside table
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 45 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 3 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Mango Solid wood Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, 25 mm Thickness of panel, 30 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Medina |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in