Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This small table combines first-class design with practical function and offers a good furnishing solution with high aesthetics in any room. Lotus comes from the “Fluid Realities” collection, KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. He is one of the most influential designers of our time. His signature is characterized by an iconic design language and visionary aesthetics. The exclusive designer furniture and designer lamps from the KARE x Karim Rashid collaboration combine futuristic elegance with functional clarity.
- Organic round side table in blue, 35 x 51 x 51 centimeters (H/W/D)
- Bold design created exclusively for KARE Design by star designer Karim Rashid
- The storage space inside makes this designer piece a practical organizer.
- The Lotus side table can be combined as desired with other Lotus models in other colors
- Painted all around in a beautiful light blue. Supplied already assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 35 cm |
| Width | 51 cm |
| Depth | 51 cm |
| Weight | 9.75 kg |
| Volume (packed) | 0,14 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Fiberglas, Tabletop: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, 20 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Lotus |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in