Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real statement piece for style-conscious interiors: this side table skilfully plays with shape, color and material. The purple glass frame is reminiscent of a sculptural art object and brings sunshine even into minimalist rooms. The black top made of safety glass offers plenty of storage space for your favorite decorative pieces or breakfast on the sofa. Gold-colored steel elements set elegant accents and add a touch of glamour. Whether as a soloist next to the lounge chair or in an ensemble with other design objects - this table gives modern living spaces a stylish upgrade with art gallery flair. Ideal for bold looks with character.
- Round glass side table in purple and black, 52 x 50 x 50 centimeters (H/W/D)
- The sculptural table leg made of tinted glass in bright purple sets dynamic color accents
- The easy-care glass top in black offers plenty of space for drinks, magazines or remote controls
- Golden details made of robust steel give the table a glamorous touch
- Flexible use as a stylish coffee table, compact storage unit for the hallway or extravagant bedside table
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 52 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Volume (packed) | 0,19 m³ |
Product information
| Color : | Purple |
|---|---|
| Details: | Assembled, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel lacquered, Frame: Glass Colored, Tabletop: Glass Toughened safety glass Colored, 1,50 mm Thickness of panel, 35 kg Max. load-carrying capacity, Assembled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Lola |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in