Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A touch of sophistication meets sophisticated design: this side table impresses with its clear design language and brings modern elegance to the interior. Whether as a shelf for your favourite magazines, a stage for design objects or a stylish companion next to your favourite armchair - its uses are as versatile as they are charming. It is particularly exciting when mixed with textured fabrics, dark wood or matt metallics. The finely tuned design makes it the ideal partner for minimalist rooms or as a shiny accent in an eclectic style. A home accessory that artfully combines function and aesthetics - subtle, stylish and absolutely contemporary.
- Round steel side table in black, 39.5 x 70 x 70 centimetres (H/W/D)
- The rounded table top offers plenty of space for drinks, accessories or decorative favourites
- Made entirely from lacquered steel, the table is as sturdy as it is easy to clean
- Fits perfectly into timeless, industrial or simple living concepts thanks to its minimalist, modern design
- Flexible use as a stylish coffee table, compact storage unit for the hallway or stylish bedside table
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 4 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Steel lacquered, 12 mm Thickness of panel, 35 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Lima |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in