Description
This round side table creates a stylish contrast in any room with its dynamic, iris-like pattern in black and white. The slim metal frame ensures stability, while the polyresin surface makes the tabletop easy to clean and durable. Handcrafted and with its own unique character, it will quickly become an eye-catcher next to your sofa or favourite armchair. Whether used as a shelf for accessories, small drinks or decorative highlights, the table combines practical function with charming design and adds a touch of elegance and modern accents to any living room. A real statement piece that harmoniously combines atmosphere, style and form.
- Round side table in black and white, 50 x 25 x 25 centimetres (H/W/D)
- This side table impresses with its dynamic, iris-like design and the contrast between black and white
- The slim black frame is made of sturdy steel
- Thanks to its high-quality polyresin coating, the tabletop is particularly easy to clean and durable
- A unique, handcrafted piece that looks great next to a sofa and armchair as a small design highlight
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 50 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 2.8 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Usable area: Medium density fibreboard (MDF) Polyresin coated, Stand: Medium density fibreboard (MDF) Polyresin coated, 18 mm Thickness of panel, 30 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Partly dismantled |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in