Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An unusual side table that combines playful design with function. The sculptural base in the shape of a strawberry ice cream cone makes a statement between pop art and interior design. Whether as a highlight in the living room, a creative addition in the café or an eye-catcher in the lounge - this design piece is sure to be a talking point. The round glass top made of robust safety glass provides an easy-care surface for drinks, snacks or decorative arrangements. A real must-have for anyone who loves unusual home design!
- Round side table Icecream in pink, 49 x 48 x 48 centimeters (H/W/D)
- Pink strawberry ice cream in a cone as a table base made of dimensionally stable polyresin
- Kitsch? Art? Definitely original and typical of the KARE fun of living
- Easy-care, round table top made of ESG safety glass
- Works as a unique eye-catcher next to the sofa and armchair, in the hallway or as a bedside table
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 48 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 7.6 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Measure others, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Polyresin, Glass Toughened safety glass Clear, Tabletop: Partly dismantled, 8 mm Thickness of panel, 20 kg Max. load-carrying capacity, 45 cm Ø Measure others |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Icecream |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection, Valentines Day, Wild Summer |
Reviews
Log in