Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Open shelves are ideal furnishing partners: they help to keep things tidy, look light and, thanks to the large storage space on the shelves, offer plenty of room for decorations, boxes, baskets or vases - or, in the classic style, for books. This night-black shelving unit from the Loft series will cut an elegant figure in any room.
- Graphic design in the power colour of black: a tall steel bookcase with glass shelves
- More than just a shelf for storage, because the offset shelves provide a great setting for decorative objects and more
- The staggered offset shelves give this floor-standing bookcase its sculptural character. This designer shelf is an upgrade for any room
- Made of solid steel and stable enough to also function as a room divider
- Decorated with lots of houseplants in different sizes, this bookshelf will create a vertical garden against the wall of the room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 195 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 19.1 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Shelf: 5 mm Glass Toughened safety glass Colored, 30 kg Max. load-carrying capacity, |
| Room: | Living room, Office |
| Season: | Saison2020-2 |
| Series: | Loft |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Home Office |
| Marketing calendar: | February, September |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in