Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Geometry meets design art - this shelf brings movement to any living concept. With staggered compartments and a sculptural look, it creates exciting accents on the wall and skillfully plays with proportions. A real showcase for favorite books or stylish coffee table books. Particularly effective in modern interiors, combined with muted wall colors, clean lines or statement lights. Also a real highlight as a free-standing room divider. Function meets aesthetics - a piece of furniture that brings both order and expression into the home.
- Modern shelf made of solid wood in brown, 173 x 56.5 x 35 centimeters (H/W/D)
- The unusual, geometric shape makes the bookcase a visual highlight in the living area
- Offers exceptional storage space and skillfully showcases your favorite books
- Made of lacquered solid mango wood, which impresses with its stability, characteristic grain and warm appearance
- A handcrafted unique piece made from FSC® C149863 certified wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 172 cm |
| Width | 56 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 17 kg |
| Volume (packed) | 0,54 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Assembled, Each piece unique, FSC certified, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Shelf: Mango Solid wood Lacquered, 50 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Assembled, FSC certified |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Cubes Balance |
| Specials: | Deals, In stock, Price cut |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
Reviews
Log in