Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This imposing shelf unit with a height of 200 cm is definitely anything but ordinary! All in black in a modern and classic style, if it weren't for the circular steel rings that give the bookcase the proper breathtaking impact. A shelf unit with designer flair that will give your living room, study or even bedroom a character all of its own. Here you can let your imagination run wild with decorating ideas. In combination with plain, pastel-coloured wallpaper or a coloured wall you can bring out the best in this floor-standing shelving.
- A black shelf unit made of metal
- A striking head-turner thanks to the design with its circular details
- Combines practical storage with the decorative effect of a piece of designer furniture
- Six shelves offer plenty of space for books, decorations and plants
- The metal shelving unit is supplied ready-assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 200 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 33.9 kg |
| Volume (packed) | 0,31 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Permanently mounted |
| Print catalogue: | Shelf: Steel powder-coated, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, Permanently mounted, Knocked-down |
| Room: | Living room, Office |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Circle |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | August |
Reviews
Log in