Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Who needs conventional shapes when you can have the lively character of this stair-like room divider instead? Even more so when the practical half-height shelving can be placed against the wall as well as in the middle of the room. With the Zig-Zag shelving unit, you create structure and at the same time set exciting contrasts - not only in the bookshelf, but also in the entire room.
- A unique piece: the striking grain of the solid wood makes the shelf unit an unmistakable one-of-a-kind
- Room divider: open on both sides, the shelving can be placed anywhere in the room and visually divides it
- Fresh design: the alternating alignment of the compartments to the right and left lends the free-standing shelving real liveliness.
- Extendable: several units next to each other complement each other to create a generously dimensioned shelving landscape
- Universally applicable: whether living or sleeping, eating or working, the Zick Zack wooden shelving adorns any room
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 150 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 18.6 kg |
| Volume (packed) | 0,39 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Mango Solid wood Stained-lacquered, Shelf: 15 kg Max. load-carrying capacity, 25 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Living room, Office |
| Season: | Saison1981-1 |
| Series: | Authentico |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in