Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
What could be nicer than moving your life outside when the first rays of sunshine arrive? It's even better if everyone can find a comfortable place to sit or relax together, as in the Happy Day corner seating group, which also comes with a practical table.
- Stylish corner seating set for the balcony, terrace and garden with comfortable seat and back cushions and a side table already included
- Makes all your summer dreams come true, because the two shelves and the mobile side table offer plenty of space for drinks, snacks and your suntan lotion
- Timelessly modern styling in steel-grey colouring combined with an attractive wood look
- As a practical feature, the dark grey covers are removable and can be washed by hand
- And if there's room for more: matching Happy Day recliners in the form of recamières are available from the shop
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 61 cm |
| Width | 228 cm |
| Depth | 168 cm |
| Weight | 29.03 kg |
| Volume (packed) | 0,77 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey, Nature |
|---|---|
| Details: | Hand wash, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Outdoor furniture assortment, Partly dismantled, Seat height, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Frame: Aluminum powder-coated, Tabletop: Polywood, Legs: Aluminum powder-coated, Cover: Polyester, Upholstering: 22 kg/m³ Polyester, 15 mm Thickness of panel, 300 kg Max. load-carrying capacity, Hand wash, 50 cm Seat height, Partly dismantled, Outdoor furniture assortment, |
| Room: | Outdoor |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | Happy Day |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Mix and Match | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in