Description
Green light for a sense of style: This charming armchair combines retro vibes with a modern twist, making it a stylish statement piece in any room. The velvety surface provides a luxurious finish, while the organic shape with curved back is not only visually appealing, but also offers inviting comfort. Ideal as a soloist in a quiet reading corner or as a duo next to a coffee table - it looks particularly harmonious with natural materials, muted tones or gold-colored decorative elements. A favourite spot for design lovers who want to add a splash of color - stylish, cozy and full of character.
- Modern armchair with mottled cover in green and blue, 84 x 62 x 67 centimeters (H/W/D)
- A stylish splash of color thanks to the mottled cover in dark green nuances
- The filigree frame in blue creates a colorful contrast and is made of robust stainless steel and polished
- Ideal as an accent chair in the living room, at the desk or in the dressing area thanks to its compact dimensions
- The comfortable upholstery of the seat and the soft cover create maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 84 cm |
| Width | 62 cm |
| Depth | 67 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,23 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: Polyester, Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Frame construction: Plywood Natural/untreated, Foot/Base: Stainless steel polished, 110 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down, 42 cm Seat height |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Ally |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in