Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Organic tableware series combines flowing, organic shapes with artisanal charm, bringing a natural touch to the table. Made from high-quality ceramic, it is particularly robust, durable, and easy to care for. Whether for everyday use or festive occasions, this tableware combines style with enjoyment and is ideal for presenting food in style and creating special moments in everyday life. The serving platter in clear grey exudes modern restraint and goes perfectly with urban loft styles or purist table arrangements. Combined with dark cutlery, glass accents or concrete accessories, it creates a cool, contemporary look.
- Ceramic serving platter in grey, 3.7 x 25.9 x 16.9 centimeters (H/W/D)
- The organic design creates a unique, handcrafted look and lends natural charm
- In pure grey, the platter serves various snacks and small dishes in a stylish way
- Made from high-quality ceramic, the tableware is particularly robust and durable
- Dishwasher safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 3.7 cm |
| Width | 25.9 cm |
| Depth | 16.9 cm |
| Weight | 0.65 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Stoneware lacquered, Dishwasher-safe, not suitable for microwaves |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Organic |
| Specials: | Deals, In stock |
| Marketing calendar: | January, March, April |
Reviews
Log in