Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Organic tableware series combines flowing, organic shapes with artisanal charm, bringing a natural touch to the table. Made from high-quality ceramic, it is particularly robust, durable, and easy to care for. Whether for everyday use or festive occasions, this tableware combines style with enjoyment and is ideal for presenting food in style and creating special moments in everyday life. The serving platter in soft cream white lends the table a bright, timeless elegance and harmonizes perfectly with Scandinavian and classic interior styles. Linen napkins, fine glassware, and accents in wood or gold create a warm, inviting atmosphere.
- Ceramic serving platter in cream, 3.7 x 25.9 x 16.9 centimeters (H/W/D)
- The organic design creates a unique, handcrafted look and lends natural charm
- In delicate cream white, the platter serves various snacks and small dishes in a stylish way
- Made from high-quality ceramic, the tableware is particularly robust and durable
- Dishwasher safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 3.7 cm |
| Width | 25.9 cm |
| Depth | 16.9 cm |
| Weight | 0.65 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Stoneware lacquered, Dishwasher-safe, not suitable for microwaves |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Organic |
| Specials: | Deals, In stock |
| Marketing calendar: | January, March, April |
Reviews
Log in