Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Gentle movement meets Scandinavian charm - this rocking armchair brings a relaxed lounge flair to any interior. With its harmonious natural tone, which is warm and unobtrusive, it can be combined in a variety of ways - whether with clean white tones, soft pastels or rustic wood. The curved shape and gently swaying runners ensure a pure sense of well-being - perfect for reading corners, bedrooms or as an eye-catcher in the living room. Its understated elegance makes it a stylish haven of peace and invites you to slow down. It looks particularly harmonious with a soft cushion mix or a side table made of light wood - creating a stylish retreat with personality.
- Comfortable rocking chair with pattern in black and white, 80 x 89 x 103 centimeters (H/W/D)
- This armchair impresses with its fluffy bouclé cover with a lively pattern in contrasting black and white
- Subtle details made of high-quality solid oak lend a natural look
- The fine frame with a matt black finish is made of robust steel
- The comfortable upholstery of the seat and the armrests create maximum seating comfort
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 82.6 cm |
| Width | 89 cm |
| Depth | 105.5 cm |
| Weight | 25.7 kg |
| Volume (packed) | 0,50 m³ |
Product information
| Color : | Black, White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Seat height |
| Print catalogue: | Cover: 100 % Polyester : Bouclé, Frame construction: Chipboard melamine-coated, Foot/Base: Oak Solid wood Lacquered, Foot/Base: Steel powder-coated, Upholstering: 28 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Upholstering: Nosag suspension, 110 kg Max. load-carrying capacity, 48 cm Seat height, 100000 Martindale |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Kyle |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in