Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The glasses in the Mimi range impress with their artistic, abstractly shaped details and the clear glass in a warm brown shade. The amber accent gives each glass a sophisticated touch and makes them a real eye-catcher. Perfect for stylish dinner parties or as an elegant addition to your everyday setting. They look particularly beautiful on minimalist, wood-accented tables and add a touch of sophistication to both modern and timeless interiors.
- Red wine glass with amber accents, 20.6 x 8.6 x 8.6 centimetres (H/W/D)
- Impresses with abstractly shaped details made of colored, clear glass in a soft, warm brown tone
- Ideal for special occasions or everyday use, the glass adds a special touch to any table setting
- The wine glass with a capacity of 320 ml provides a full-bodied enjoyment experience for fine wines
- Ideal gift idea for fans of table decorations and wine lovers
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 20.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Weight | 0.312 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Transparent |
|---|---|
| Details: | Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Colored, 320 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Bar, Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Mimi |
| Specials: | In stock, US-Fit |
Reviews
Log in