Description
With a glass of wine - that's how friendships begin, how romantic relationships get underway, how start-ups launch their business plans and others celebrate important anniversaries. With these beautiful Gobi glasses even a glass of wine after work becomes a stylish moment.
- Fine red wine glass with a glamorous honeycomb pattern in gold
- Refines every table setting with its golden shimmer - make sure to stage the table with candlelight!
- Can be beautifully combined with candlesticks in gold and brass
- A table with Gobi glasses, white tableware and a linen tablecloth is simply ravishing
- Top tip: high-quality glasses with a colour finish should always be washed by hand
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 28 cm |
| Width | 9 cm |
| Depth | 9 cm |
| Weight | 0.175 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Transparent |
|---|---|
| Details: | Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Clear, Glass Plated, 750 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2016-1 |
| Series: | Gobi |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
Log in