Description
This recliner with its classic kidney shape and low backrest is comfortably upholstered, making it perfect for cosy relaxation. Thanks to its dimensions, it is ideal in a one-room apartment, but can also serve as a comfortable seat by the window or reading armchair in larger flats. The recamiere also cuts a fine figure in the bedroom, in a large hallway or for a power nap in the office.
- Couch, sofa and lounger in one: thanks to its width of 252 cm you have plenty of space to relax
- Fashionable cream colour: the neutral tone of the chaise longue is perfect for any make-over with cushions and blankets
- Modern: this organic and minimalist designer furniture can be easily combined with many interior styles
- Maximum seating comfort: this is ensured by the upholstery with elastic belt suspension and no-sag underspringing
- A furnishing miracle: in small flats the chaise longue takes on a dual role - as a couch and as an armchair
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 66 cm |
| Width | 252 cm |
| Depth | 108 cm |
| Weight | 61 kg |
| Volume (packed) | 1,92 m³ |
Product information
| Color : | Beige, White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Elastic webbing suspension, Max. load-carrying capacity, Nosag suspension, Seat height |
| Print catalogue: | Corpus: Plywood Natural/untreated, Upholstery: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Cover: 100 % Polyester, Foot/Base: Polypropylene, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Assembled, 41 cm Seat height, Abrasion test: 100000 Martindale, Nosag suspension, elastic belt suspension |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Wonder |
| Marketing calendar: | January, March |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in