Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic, fluidly rounded shape and high backrest, this récamière is an artistic highlight in any room. The bright white upholstery gives it a unique presence and makes it a haven of peace in minimalist and modern interiors. Its sculptural charm blends seamlessly into any setting, while creating a luxurious, relaxed atmosphere and impressing as a stylish masterpiece.
- Modern récamière in white, 115 x 244.5 x 148.5 centimeters (H/W/D)
- The futuristic, rounded shape with a high backrest creates an artistic, sculptural effect in modern and minimalist interiors
- Thanks to the uniquely structured cover in radiant white, the récamière becomes an elegant haven of peace - on its own or as a highlight in purist interiors
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded shape
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 105 cm |
| Width | 239 cm |
| Depth | 128 cm |
| Weight | 70 kg |
| Volume (packed) | 3,57 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Dry cleaning, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Plywood Lacquered, Pine Solid wood Lacquered, Upholstery: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Cover: 100 % Polyester, Cover: 20000 Martindale Abrasion test, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Dry cleaning, Assembled, 40 cm Seat height |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Cloud Nest |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in