Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Fluid Realities collection is the result of an exclusive collaboration between KARE and renowned star designer Karim Rashid. With its futuristic, flowing rounded shape and high backrest, this récamière becomes an artistic highlight in any room. The cover in a delicate, natural beige tone gives it a unique presence and makes it a calming influence in minimalist and modern interiors. Its sculptural charm blends seamlessly into any ambience, while at the same time creating a luxurious, relaxed atmosphere and impressing as a stylish masterpiece.
- Modern récamière in light beige, 105 x 239 x 128 centimetres (H/W/D)
- The futuristic, rounded shape with a high backrest creates an artistic, sculptural effect in modern and minimalist interiors
- Thanks to its uniquely structured cover in a soft beige tone, the récamière becomes an elegant haven of peace – either on its own or as a highlight in pure interiors
- The fusion of Karim Rashid's iconic style and functional clarity is evident in every detail
- Maximum seating comfort thanks to soft foam padding and ergonomic, rounded design
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 105 cm |
| Width | 239 cm |
| Depth | 128 cm |
| Weight | 70 kg |
| Volume (packed) | 3,57 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Abrasion test, Assembled, Dry cleaning, Max. load-carrying capacity, Seat height |
| Print catalogue: | Frame construction: Plywood Lacquered, Pine Solid wood Lacquered, Upholstery: 35 kg/m³ Upholstery foam Polyurethane, Cover: 100 % Polyester, Cover: 40000 Martindale Abrasion test, 110 kg Max. load-carrying capacity per seat unit, Dry cleaning, Assembled, 40 cm Seat height |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Cloud Nest |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in