Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This large plate with an artistic fish motif in soft shades of blue and red adds a fresh sea breeze to any dining table. The elegantly curved shape, the velvety matt finish and the fine, dark blue border create a sophisticated look that can be harmoniously combined with different tableware ranges. Made from high-quality, lacquered ceramic, the piece impresses with its robust suitability for everyday use and is both dishwasher and microwave safe. This tableware is perfect for adding a touch of maritime lightness and stylish flair to cozy dinners or festive occasions.
- Large plate with fish motif in blue and red, 2 x 27 x 27 centimetres (H/W/D)
- The hand-painted fish motif in subtle shades of blue and red brings a coastal flair to the table
- The simple shape, matt finish and fine border in dark blue create a high-quality overall look
- Made from high-quality, lacquered ceramic
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 0.88 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Heat-proof, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware lacquered, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, Heat-proof |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Fathers Day |
Reviews
Log in