Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Partito tableware series exudes Mediterranean lightness and creates a relaxed atmosphere with its soft blue and white tones. The handcrafted look and glossy finish make each piece a small work of art that shines both in everyday life and on special occasions. The simple yet elegant shape blends effortlessly into different table settings and can be combined in a variety of ways. Microwave and dishwasher safe, the range ensures uncomplicated elegance in everyday life. Ideal for anyone who wants to bring the Mediterranean lifestyle into their home with a high-quality, functional design - without any compromises.
- Small ceramic plate in blue and white, 2.5 x 21.6 x 21.6 centimetres (H/W/D)
- The harmonious mix of white and blue dots brings Mediterranean freshness to the table
- The simple shape and shiny finish add a modern touch to the design
- Made from high-quality, glazed ceramic, the tableware is as functional as it is decorative
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 6.4 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.41 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed Digital print, Suitable for microwave, Dishwasher-safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Partito |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in