Description
The Kassandra tableware series sets stylish accents on any table with its deep black, dark blue and sophisticated interplay of matt and glossy finishes. The curved lines and fine details give the series an expressive, characterful look. Made from glazed ceramic, it is not only visually appealing, but also suitable for everyday use - microwave-safe and dishwasher-safe. Ideal for stylish dinner settings or a morning coffee moment. Combined with linen textiles and minimalist glasses, it creates a harmonious, modern overall look with plenty of personality.
- Large ceramic plate in black and dark blue, 3 x 31.8 x 31.8 centimetres (H/W/D)
- The Kassandra range sets urban accents with dark shades and a contrast of matt and glossy finishes
- The organic shape and fine details create a unique, handcrafted look
- Made from high-quality, glazed ceramic and a unique hand-painted piece
- Suitable for dishwasher and microwave -perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 3 cm |
| Width | 31.8 cm |
| Depth | 31.8 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Each piece unique, Handpainted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Each piece unique, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, Handpainted |
| Room: | Kitchen |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Kassandra |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in