Description
Plates and co. from the Fresco series perfectly combine modernity and tradition with their design. The mix of patterns is reminiscent of classic tableware that has been given a contemporary update. The slightly rustic look, typical of ceramic tableware, creates a stylish yet casual flair on the table. Last but not least, the fresh colors on a white background guarantee a good mood at every meal.
- Blue and white ceramic dinner plate, 2 x 26 x 26 centimeters (H/W/D)
- Our ceramic plate from the Fresco tableware series scores with a charming mix of patterns
- This large plate is the perfect finishing touch for country house style, Mediterranean living and the boho look
- Simply mix the patterned plate with matching colored tableware
- The plate is dishwasher-safe and microwave-safe
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 26 cm |
| Weight | 0.54 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Blue, White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Earthenware, Suitable for microwave, Dishwasher-safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2022-2 |
| Series: | Fresco |
| Specials: | In stock, PRIMA |
| Topic: | Wild Summer |
| Marketing calendar: | July |
Reviews
Log in