Description
Mysterious black and a slightly raised, regular ethnic pattern lend the Gwayi china tableware series its exquisite design. A modern range of dishes that is also practical: Gwayi is suitable for the microwave and the dishwasher.
- Black and white china spaghetti plate with a discreet pattern
- Gwayi loves the company of black and white as well as colourful glasses and other bright dishes
- The hand-made character of these pieces and the colour scheme in black and white are reminiscent of traditional African handicrafts
- Its clean-lined design makes this tableware series so cool and modern
- It's highly practical that the china tableware is suitable for dishwashers and microwave ovens
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 5 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Depth | 19.5 cm |
| Weight | 0.45 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Porcelain, Suitable for microwave, Dishwasher-safe, 700 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Tokyo |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
Reviews
Log in