Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Bell tableware series stands for elegance with a casual twist. The fine porcelain tableware combines the typical design of ceramic pieces with modern glamour - and is conveniently dishwasher-safe!
- Deep porcelain plate in white and gold, 5 x 20 x 20 centimetres (H/W/D)
- The shiny rim in elegant gold adds a glamorous touch to any dining table
- The organic design harmonises perfectly with Scandinavian, modern and luxurious table arrangements
- Made from high-quality, glazed ceramic, the crockery is as functional as it is decorative
- Dishwasher-safe and therefore perfect for everyday use or special occasions
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 5 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 0.57 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Golden, White |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Dishwasher-safe, 740 ml Filling quantity, not suitable for microwaves |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2022-2 |
| Series: | Bell |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | April, December |
Reviews
Log in