Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This high-quality tableware series made of glazed stoneware stands out thanks to its elegant black look with vibrant tone-on-tone structural elements. Black crockery gives every table a luxurious and modern look. Thanks to the robust ceramics, the crockery is durable and scratch-resistant. It is microwave and dishwasher safe, making it particularly easy to clean. Perfect for both stylish dinners and everyday use!
- Large dinner plate in black, approx. 27 cm, 2.9 x 27.2 x 27.2 cm (H/W/D)
- Made from ceramics and glazed with traditional craftsmanship
- Easy to clean and practical – the tableware is suitable for the microwave and dishwasher
- Adds a touch of modernity and luxury to your well-laid table
- Can be used in many ways, also as an underplate or fruit bowl
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 2.5 cm |
| Width | 21 cm |
| Depth | 21 cm |
| Weight | 0.5 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Suitable for microwave, Dishwasher-safe |
| Room: | Kitchen |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Cosmos |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in