Description
Mix and match – the Colorino porcelain tableware range offers beautiful colours that can be combined with each other to create a harmonious look. In addition to this flat plate, you will find bowls, plates and mugs in green, red and yellowish-brown to suit modern interior styles. The size and design of the brown plate allow it to be used as a decorative bowl, too.
- Large, flat plate made of porcelain in brown-yellow, 4 x 30 x 30 cm (H/W/D)
- This modern dinner plate adds a splash of colour to the dining table
- It comes in a stylish ceramic look, but is made of durable porcelain
- Versatile, because it can also be used as an underplate or fruit bowl
- A practical all-rounder that is microwave and dishwasher safe
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 4 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 1.22 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Yellow |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Suitable for microwave, Dishwasher-safe |
| Room: | Kitchen |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Colorino |
| Specials: | Deals, In stock |
| Marketing calendar: | June, August |
Reviews
Log in