Description
The incomparable beauty of genuine ceramics is combined in this hand-made series with its enchanting play of aquatic colours. The practical feature of the Azur tableware
range is that it suitable for both the dishwasher and the microwave.
- Large ceramic dinner plate, also an eye-catcher as an underplate or serving plate
- The different shades of turquoise in the artistic, traditionally produced glaze bring a touch of holiday flair to the table
- Looks just as good on a linen tablecloth as it does on a solid wood table
- The charming irregularities are traces of the manual craftsmanship that goes into making the tableware series
- It's highly practical that the Azur tableware series is suitable for dishwashers and microwave ovens
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 3.3 cm |
| Width | 28.8 cm |
| Depth | 28.8 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Blue, Bluegreen, Green |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Hand-crafted, Suitable for microwave |
| Print catalogue: | Stoneware glazed, Hand-crafted, Suitable for microwave, Dishwasher-safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2019-1 |
| Series: | Azur |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
| Topic: | Wild Summer |
| Marketing calendar: | June |
Reviews
Log in