Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With its shiny, golden finish and clear glass top, this plant stand brings luxurious lightness to the interior. It provides an elegant stage for decorative plants, colorful flowers or lush foliage. Thanks to its slender shape, the design piece is perfect for small rooms, narrow hallways or stylish living areas. The look is particularly elegant in combination with marble, velvet or light wood tones. Plant stands like this one create structure, set brilliant accents and can be flexibly rearranged again and again.
- Tall plant stand in gold, 70 x 36.5 x 36.5 centimeters (H/W/D)
- The delicate, graphic frame creates a light, modern look
- The round frame in shiny gold can be perfectly integrated into glamorous and modern interiors
- Stylishly and decoratively showcases plants - both real greenery and artificial plants
- The coated steel frame and tempered safety glass shelf are particularly robust and easy to clean
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 70 cm |
| Width | 36.5 cm |
| Depth | 36.5 cm |
| Weight | 4.89 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Glass Toughened safety glass Clear, Steel powder-coated, 5 mm Thickness of panel, 10 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Plant Wire |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
Reviews
Log in