Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Vibrant energy for your wall: this LED picture brings urban chic motorsport flair directly into your living room, office or hobby room. The silver racing car seems to burst out of the picture with dynamic energy – supported by integrated lighting effects that spectacularly highlight the motif. As wall decoration, it creates atmosphere, highlights modern interior design concepts and adds the finishing touch to masculine interiors. Particularly effective in combination with industrial elements, metal accessories or clean lines. A real highlight for fans of speed, design and visual power.
- Large wall mural in red with car motif and LED effect, 80 x 120 x 3.5 centimetres (H/W/D)
- The silver vintage-style racing car stands out perfectly against the dynamic background in rich red
- The simple black frame and extraordinary LED effects in warm white make the wall glow
- Picture hooks are already mounted on the back for easy wall mounting
- 230 V, light source type LED, number of light sources 1, max. 4.8 watts, light source included, light source not replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Weight | 5.5 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Red |
|---|---|
| Details: | Extras, Horizontal, In line, Lenght of wire, Plastic-covered |
| Print catalogue: | Acrylonitrile butadiene acrylic, Frame: Polystyrene, 80 cm Lenght of wire, For wall fixing Horizontal, Flip-switch In line, Wire Plastic-covered, |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in