Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A small design highlight with a big impact: this picture frame adds a playful touch with its sweeping lines and colourful check pattern. The combination of rich orange and dark purple brings a breath of fresh air to any interior and adds personality to chests of drawers, shelves or bedside tables. Ideal for showcasing your favourite photos, illustrations or postcards – individually or as part of a colourful mix of pictures. Particularly effective in clean environments, where the frame shines as a colourful eye-catcher. A charming accessory that skilfully combines art and style.
- Patterned picture frame in orange, 22.8 x 18.1 x 2.1 centimetres (H/W/D)
- The frame impresses with its organic shape and contrasting, checkered structures in rich orange and purple
- Perfect for art prints or personal photos to showcase memories in style
- Made from dimensionally stable polyresin and crafted by hand with great attention to detail
- Suitable for wall mounting or standing, either horizontally or vertically
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 23 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Weight | 0.6 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Orange |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Handpainted, Horizontal und vertical, Partly Manual Work |
| Print catalogue: | Front: Glass Clear, Frame: Polyresin, Back panel: Polyester (velvet look), For stationary use Horizontal und vertical, For wall fixing Horizontal und vertical, Each peace unique, Measure others, Handpainted, Partly Manual Work |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Wavy |
| Specials: | In stock, PRIMA |
| Topic: | Mothers Day |
Reviews
Log in