Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A fresh accent with exotic flair: the picture frame in intense green combines tropical bamboo details with a glossy finish to create a vibrant decorative highlight. Its natural look gives every favourite motif a special stage and ensures a harmonious connection between urban style and botanical charm. Ideal as a single piece or mixed with other frames and plant arrangements, it creates an inspiring ambience on shelves, sideboards or consoles. Perfect for stylishly showcasing personal memories while adding a fresh touch to the room.
- Green picture frame with bamboo design, 23 x 18.4 x 2 centimetres (H/W/D)
- The rich green frame features tropical bamboo elements and a glossy finish
- Adds exotic accents to sideboards, chests of drawers or on the wall
- Perfect for art prints or personal photos to showcase memories in style
- Made from dimensionally stable polyresin and handcrafted with great attention to detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 23 cm |
| Width | 18.4 cm |
| Depth | 2 cm |
| Weight | 0.56 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Assembled, Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Back panel: Paperboard, Frame: Polyresin lacquered, Back panel: Polyester (velvet look), For stationary use Horizontal und vertical, For wall fixing Horizontal und vertical, Assembled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Leaf |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in