Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real highlight for any home: this picture frame with a fascinating ginkgo leaf border in muted green adds a natural, elegant touch. The ginkgo leaf symbolizes values such as friendship, love and longevity and gives every picture a special meaning. Ideal for showcasing works of art or souvenir photos - perfect in a harmonious ambience or in combination with minimalist furniture for an exciting contrast.
- Picture frame with 3D effect in green, 20.5 x 17 x 3 centimeters (H/W/D)
- The frame impresses with its original border of stylized ginkgo leaves in muted green
- The ginkgo leaf stands for friendship, love and a long life
- Perfect for art prints or personal photos to showcase memories in style
- Made of dimensionally stable polyresin and hand-crafted in great detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 20 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 0.51 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Measure others, Vertical |
| Print catalogue: | Polyresin, Hand-crafted, Each peace unique, For stationary use Vertical, Measure others |
| Room: | Bedroom, Living room |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Ginkgo Leaf |
| Specials: | In stock, PRIMA |
Reviews
Log in