Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This picture frame is the perfect blend of modern design and classic elegance. The striking black edges combined with the eye-catching check pattern give any picture or artwork a classy frame. Ideal for a stylish presentation of photographs or illustrations, this frame brings character and structure to any interior. Whether on a shelf, sideboard or wall - in combination with minimalist furniture or an eclectic interior design style, it becomes a visual highlight that artfully accentuates special moments.
- Patterned picture frame in black and white, 23.5 x 18.4 x 2.1 centimeters (H/W/D)
- The frame impresses with its dynamic shape and classic chessboard pattern
- An original eye-catcher on the wall or on sideboards and chests of drawers
- Perfect for art prints or personal photos to showcase memories in style
- Made of dimensionally stable polyresin and crafted by hand with great attention to detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 23 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 2 cm |
| Weight | 0.55 kg |
| Volume (packed) | 0,02 m³ |
Product information
| Color : | Black, White |
|---|---|
| Details: | Assembled, Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | Back panel: Paperboard, Frame: Polyresin lacquered, Back panel: Polyester (velvet look), For stationary use Horizontal und vertical, For wall fixing Horizontal und vertical, Assembled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Checker |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in