Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
More than just a frame – this sculptural design object showcases your favourite motifs with artistic flair. The stylised face shapes and matt stone look give the picture frame an almost museum-like aura and make it a decorative statement piece. Whether on sideboards, on shelves or as an exciting accent on the wall – this accessory transforms personal memories or small works of art into real highlights. Particularly effective in combination with other textured materials such as concrete, linen or ceramics. An original piece for anyone who wants to combine interior design with character and art with heart.
- Unusual picture frame in white, 25 x 20 x 4 centimetres (H/W/D)
- The sculptural design and stylised facial elements make the frame a true work of art
- With its stone look, it is an unusual eye-catcher on the wall or on sideboards and chests of drawers
- Perfect for art prints or personal photos to showcase memories in style
- Made from dimensionally stable polyresin and handcrafted with great attention to detail
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 25 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 1.05 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Front: Glass Clear, Back panel: Paper, Frame: Polyresin, Hand-crafted |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Bodyparts |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Christmas, Mothers Day |
Reviews
Log in