Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish interplay of shimmering glass and shiny metal makes the Sphere lights an elegant highlight in any interior. The galvanized lampshades in different sizes reflect the light in a fascinating way and create an atmospheric ambience. Chrome-plated steel elements set shiny accents and underline the luxurious character. Height-adjustable and versatile, they adapt perfectly to different room concepts and furnishing styles - whether above the dining table, in the lounge or as a stylish statement in the living area.
- Large pendant light in dark blue with three shades of different heights, 160 x 45 x 45 centimetres (H/W/D)
- Three exclusive lampshades made of galvanized glass create a harmonious design and provide pleasant lighting
- The height-adjustable lamp fits flexibly into living and dining areas with different room concepts
- The black lamp holders and the silver ceiling canopy are made of chrome-plated steel
- 230 V, socket E27, number of bulbs 3, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 45 cm |
| Weight | 10 kg |
| Volume (packed) | 0,20 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Canopy, Extras, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Canopy: Steel powder-coated, Frame: Steel powder-coated, Shade: Glass Electroplated, 160 cm Lenght of wire, 40 cm Shade : 4x, 30 cm Shade, 18 cm Shade, 35 cm Canopy, Adjustable in height, Wire Plastic-covered : Black, Partly dismantled, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Sphere |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA |
Reviews
Log in