Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish combination of shimmering glass and shiny metal makes the Sphere lights an elegant highlight in any interior. The galvanised lampshades in various sizes reflect the light in a fascinating way and create an atmospheric ambience. Chrome-plated steel elements add shiny accents and emphasise the luxurious character. Height-adjustable and versatile, they adapt perfectly to different room concepts and interior styles – whether above the dining table, in the lounge or as a stylish statement in the living area.
- Large pendant lamp in gold with 5 shades in different sizes, 160 x 110 x 35 centimetres (H/W/D)
- Five exclusive lampshades made of galvanised glass create a harmonious design and provide pleasant lighting
- The height-adjustable lamp fits flexibly into living and dining areas with different room concepts
- The shiny gold lamp holders and ceiling canopy are made of chrome-plated steel
- 230 V, E27 socket, number of bulbs 5, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 110 cm |
| Depth | 35 cm |
| Weight | 9 kg |
| Volume (packed) | 0,26 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Canopy, Extras, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Canopy: Steel chromed, Lamp socket: Steel chromed, Shade: Glass Electroplated, 120 cm Lenght of wire, 34 x 40 x 40 cm Shade : 4x, 25 x 30 x 30 cm Shade, 15 x 18 x 18 cm Shade, 8 x 10 x 10 cm Canopy, 50 - 160 cm Adjustable in height, Wire Plastic-covered : Black, Partly dismantled, |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Sphere |
Reviews
Log in