Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With its elegant teardrop shape and fascinating glass design, this pendant lamp adds a special touch to any room. The soft, almost shimmering light distribution provides atmospheric lighting that is both modern and timeless. Whether above a dining table, in the living room or in the hallway - the harmonious interplay of glass and metal can be integrated in a variety of ways and sets brilliant accents. The light is particularly effective in combination with darker wooden furniture or minimalist furnishing styles and creates a stylish, inviting atmosphere.
- Large pendant light in gold and black, 140 x 60 x 18 centimeters (H/W/D)
- Five lampshades impress with their golden details, curved design and aesthetic arrangement
- The pendant light provides pleasant light and sets stylish accents above dining tables, kitchen islands or in the living area
- The golden canopy is made of robust steel and is height-adjustable
- 230 V, socket E14, number of bulbs 5, max. 5 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 140 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Volume (packed) | 0,26 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Canopy, Extras, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | : Steel chromed, : Steel chromed, 38 - 101 cm Lenght of wire, 28 cm Shade : 3x, 47 cm Ø Canopy, Adjustable in height, Wire Plastic-covered : Black, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Gocce |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in