Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its organic shape and radiant white, this pendant lamp looks like a floating light sculpture. Its curved lines create a fascinating interplay of light and shadow, bathing the room in a harmonious atmosphere. Whether above the dining table, in a stylish lounge or as an artistic statement in the living area - it adds a modern, visionary touch to any interior.
- Abstract pendant light in white, 180 x 45 x 34.5 centimeters (H/W/D)
- The luminaire in radiant white unfolds a calm elegance with gentle curves and casts soft, atmospheric light
- The harmonious illumination creates exciting reflections and lets the shiny shade shine impressively
- Inspired by futuristic design visions, the pendant lamp is a highlight above dining tables, in living areas or lounges
- 230 V, Bulb type LED, Lampholder GU10, Number of bulbs 2, Bulb not included, Bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 180 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | White |
|---|---|
| Details: | Assembled, Canopy, Extras, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Fiberglas, 26 x 34,50 x 45 cm Shade, 7,60 x 11,80 x 42 cm Canopy, Wire Plastic-covered, Assembled, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Cloud |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in