Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. With its sculptural shape and shiny silver finish, this pendant lamp looks like a floating light installation. The flowing curves create fascinating reflections and allow the light to dance gently in the room. Above a dining table, in a stylish lounge or as an artistic statement in the living area, it becomes the focal point of any interior. A masterpiece that combines elegance, innovation and exceptional design.
- Abstract pendant light in silver, 180 x 45 x 34.5 centimeters (H/W/D)
- The luminaire in timeless silver unfolds a fascinating aura with its sweeping curves, creating unique lighting accents
- The harmonious illumination creates exciting reflections and lets the shiny shade shine impressively
- Inspired by futuristic design visions, the pendant lamp is a highlight above dining tables, in living areas or lounges
- 230 V, Bulb type LED, Lampholder GU10, Number of bulbs 2, Bulb not included, Bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 180 cm |
| Width | 45 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Assembled, Canopy, Extras, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Fiberglas, 26 x 34,50 x 45 cm Shade, 7,60 x 11,80 x 42 cm Canopy, Wire Plastic-covered, Assembled, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Cloud |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in