Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The semi-transparent glass shades of this pendant lamp dance through the room like floating splashes of color - inspired by shimmering balloons that radiate lightness and fantasy. In soft tones such as smoky gray, honey yellow, moss green and warm brown, the design provides atmospheric light with artistic flair. The elegant brass-look finish gives the luminaire a high-quality touch and makes it a stylish focal point above the dining table, in high hallways or as a creative lighting installation in the living area. Particularly effective in clean interiors or in an exciting mix with mid-century furniture and statement pieces. A design that not only shines - but inspires.
- Spectacular pendant light with four glass shades, 80 x 48 x 48 centimeters (H/W/D)
- Four semi-transparent glass shades shimmer in natural shades of color and are reminiscent of floating balloons
- The brass-coated steel finish is elegant and high-quality
- Height-adjustable from 50 - 160 cm, the luminaire can be flexibly integrated into any interior
- 230 V, socket E27, number of bulbs 4, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 80 cm |
| Width | 48 cm |
| Depth | 48 cm |
| Weight | 2 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Canopy, Extras, Knocked-down, Lenght of wire, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Frame: Steel brass-plated, Canopy: Steel brass-plated, Shade: Glass Plated, 160 cm Lenght of wire, 26 x 15 x 15 cm Shade, 18,50 x 16,50 x 16,50 cm Shade, 19 x 15 x 15 cm Shade, 1,50 x 12 x 12 cm Canopy, Wire Plastic-covered Black, Knocked-down, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Balloon Dance |
| Specials: | Price cut |
| Topic: | Christmas |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
Reviews
Log in