Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Typical KARE design - a creative lighting solution for warm, indirect light - far from being boring! A conversation starter with your guests at the next dinner party.
- A pendant lamp featuring forest fairy-tale charm, with a squirrel bringing light into the darkness
- The forest dweller climbs cheerfully around above the dining table, but also feels at home everywhere else
- Extraordinary and detailed handcrafted illumination that reveals its owner as an individualist - and a nature lover
- This pendant lamp looks extra stylish combined with a vintage-style bulb with filament
- This animal pendant lamp is delivered assembled, so you simply connect it up - job done!
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 38 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 1.12 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Assembled, Canopy, Extras, Hand-crafted, Lenght of wire, Textile-covered |
| Print catalogue: | Shade: Polyresin, Canopy: Polycarbonate, Aluminum copper-plated, Lenght of wire, 9 x 9 x 9 cm Canopy, Hand-crafted, Adjustable in height, Wire Textile-covered Black, Assembled, |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | HL Animal |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in