Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A rug that brings color and life to any home! With its vibrant pattern and bold colors, it creates a Mediterranean ambience that creates a relaxed, inviting atmosphere both indoors and outdoors. The hard-wearing polypropylene surface is easy to clean and can withstand intensive use. The rubber anti-slip coating on the back ensures a secure grip, whether in the living area or on the patio. Ideal for creating a cozy oasis and combining with modern or natural furniture. A versatile all-rounder for any setting!
- Large, patterned outdoor rug in red, 0.3 x 230 x 160 centimetres (H/W/D)
- The lively pattern in vibrant colors creates a Mediterranean, inviting atmosphere
- The rug can be used flexibly - both in the living room and outdoors
- The hard-wearing polypropylene surface is particularly easy to clean
- Stays in place thanks to the practical non-slip rubber coating on the back
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 0.3 cm |
| Width | 230 cm |
| Depth | 160 cm |
| Weight | 4.24 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | Spot cleaning, Woven, splash-proof |
| Print catalogue: | Reverse side: 100 % Butadiene rubber slip-resistant, Top side: 100 % Polypropylene, splash-proof, Spot cleaning, Woven |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Adorno |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in