Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A colourful swarm of bright, exotic butterflies form a highly aesthetic, handcrafted work of art in this spectacular display case. Countless butterflies are placed on a night black background. With this object for the wall your apartment will acquire a touch of real gallery flair.
- Large, square picture which resembles a showcase, presenting countless colourful butterflies
- A black background and black wooden frame: the work with three-dimensional paper butterflies glows in all the colours of the rainbow
- Individual as an art object from a Pop Art exhibition - a luxurious highlight over the bed, sofa or sideboard
- The high-quality decorative frame works just as well in modern rooms as it does in the romantic style of furnishing
- The big trend in furnishing is to focus on large, exclusive objects
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 17.7 kg |
| Volume (packed) | 0,31 m³ |
Product information
| Color : | Black, Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Canvas: Linen flax, Picture: Polystyrene, Back panel: Pine Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Frame: Pine Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Hand-crafted |
| Room: | Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas, Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | April |
Reviews
Log in