Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Gold has something that no other colour has: a mysterious sheen. And it is always also a promise, representing the most spectacular things in life: wealth, power, happiness, sunshine. This glittering image tells of all these things. And it tells of people who keep the ancient tradition of wood carving alive with this little work of art.
- Large, square picture in antique gold with a lacquered solid wood frame
- Each piece for the wall is unique, and may show deviations from the illustration
- The graphic patterns are carved by hand
- A fascinating, abstract picture that has what it takes to be a centrepiece above the sofa or bed - stunning against a dark wall!
- A tip from the interior design team: a large decorative object like this mural lends visual grandeur and expanse even to smallish rooms
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 16.6 kg |
| Volume (packed) | 0,29 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Vertical |
| Print catalogue: | Canvas: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Frame: Pine Solid wood Lacquered, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, Each peace unique |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2021-1 |
| Series: | Circle |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Christmas |
Reviews
Log in