Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A gallery of classic plaster busts behind glass with a fascinating depth effect - a truly individual wall decoration. The combination of the classical subject with the modern form of presentation is extraordinary. The impressive rectangular format and the black-and-white colouring of this wall object reinforce its artistic character.
- Not only for fans of antiquity: elegantly framed wall decoration with nine miniature busts in a lavishly designed passe-partout
- The classically designed variant of the 3D picture - a great contrast in modern rooms
- The gold-coloured lacquered pine wood frame underlines the elegant look of the white busts against a black background
- A gem that will be the subject of conversation, as a key piece over the sideboard or sofa - or simply hung on its own
- Thanks to the XL format, it is also ideal for large and high-ceilinged rooms
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 110 cm |
| Width | 100 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 17.1 kg |
| Volume (packed) | 0,25 m³ |
Product information
| Color : | Black, Golden, White |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical |
| Print catalogue: | front: glass clear, frame: pine solid wood lacquered, decoration: paper, polyresin, for wall fixing horizontal und vertical |
| Season: | Saison2018-2 |
| Specials: | US-Fit |
| Topic: | Christmas |
| Trendshows: | Elegance |
| , Retro Elegance | |
Reviews
Log in